Detta är egentligen den härligaste tiden på året när det kommer till säsongen för trädgården. Jag är så pepp!
Jag har dock tänkt att göra det enkelt för mig i år men att gå ut och röja, städa och fixa har aldrig varit mer tillfredställande. Kanske för att fokusen inte ligger på odla för mig i år – jag vill mest städa upp och röja för att få ordning. Tvätta av, skrubba och slänga.
Men visst blir det lite dahlior ändå. Jag fick några knölar av en vän och tryckte ner dem i jord – har ingen aning om vad som kommer upp så det ska bli väldigt roligt att se vad hon valt ut åt mig.
Två påsar luktärt, en laddning krasse och tagetes jag själv sparat från förra säsongen är också i jord så det kommer blomma även i år hos mig. Så förväntansfull över att se de tio buskarna blå hortensia jag planterat tar sig. En ny sorts sommar hos mig här ute helt klart. Känns fint!
Ha en bra dag i solen nu!