eggers_kristin_Lagerqvist-2

Igår jobbade jag i Göteborg och ägnade dagen åt att fotografera på Hôtel Eggers.

eggers_kristin_Lagerqvist

Samtidigt höll en spännande tv- inspelning till utanför hotellets entré och hela lobbyn var fylld av coola statister som matchade inredningen strålande.

eggers_kristin_Lagerqvist-4

En av mina kollegor fann en gammal bok i ett städförråd. Helt otroligt vacker!

eggers_kristin_Lagerqvist-5

Det var en gammal kokbok. Undrar just om den har kommit till användning i hotellets kök. Den var daterad 1940 och det var ju mitt i Andra Världskriget då många spionmöten höll till i just Hôtel Eggers restaurang.

eggers_kristin_Lagerqvist-6

Vi fann ett gott recept på frasiga våfflor. Det står:

”Vårfrudag är våffeldag. För att få våfflorna riktigt frasiga bör Ni ha tjock grädde i smeten”

Undrar om tjock grädde är vispad kanske? Var tvungen att googla vad Vårfrudag var också.

Vårfrudagen – Marie bebådelsedag – är en kyrklig högtid som historiskt sett också fått markera vårbrukets början. Enligt evangelierna fick jungfru Maria denna dag av ärkeängeln Gabriel veta att hon var havande. Numer förknippar vi denna dag med våfflor. Till vårfrudagen finns flera lekfulla traditioner knutna, till exempel så kallade tranbrev.

eggers_kristin_Lagerqvist-7

Min coolaste kollega och vän Carolina matchade också inredningen förträffligt!

Fin helg till dig!
Nu ska jag dra på mig lite extra kajal och höga klackar för att gå på Varbergsgalan!