Denna vecka fann jag några blåvita skatter på stadens loppis då jag egentligen var på jakt efter ljusstakar. Så fint att komplettera till det andra vi har i köksskåpen. Den lilla porslinsburken med lock kan också fungera som mindre vas för små buketter på diskbänken. Och titta! Vår t-shirt kollektion börjar ta form.
Har precis fått en mängd prover med tryck vi skapat ihop med Jennie Blomqvist. Viktigt att det ska vara ekologiska och hålla bra kvalité – så nu ska här användas flitigt och tvättas innan den stora ordern läggs. Så spännande!
Idag har vi varit ute i ett magiskt längdskidspår. Vintersolen silade sig genom snötäckta granar, snökristaller gnistrade och dimman låg tät över älven då vi stakade oss förbi. Tänk vad vackert Sverige är!
Blir alldeles varm i magen.
Är så ödmjukt tacksam över att hela vår familj är samlad för att fira jul i detta vinterland. Motion, naturupplevelser, varma samtal, spel och god mat. Allt man kan önska sig.
Nu ser det faktiskt ut som vi ska till Paris – om man kikar på bilden ovan. Men nä, det ska vi inte alls.
Men vi ska faktiskt någon annanstans och jag har precis fixat boende…
Berättar mer om detta en annan dag.
Önskar dig en fin uppesittarkväll nu.
Åh vad är det där fina blå som ligger i bakgrunden? En kimono?
Å, t-shirts med Jennie <3 <3