Det är något alldeles speciellt med  hur solen faller genom huset om dagarna. Jag följer ljuset med stort nöje och intresse. Det skiftar dessutom med årstiderna och nu när solen ligger lågt om hösten så är morgonsolen alldeles gyllene då den går upp och sakta värmer upp dagen.

Från tio på natten till tjugofem om dagarna. I min trädgård når solen knappt ner o, jag ska vara ärlig – den lurar bakom hustaken och vandrar snålt över väld valda delar under dagen. Det är skönast att sitta på terassen med en bok och sedan ta trappan ner för ett svalkande dopp i poolen.

Så här såg min morgon ut igår. Jag plockade upp kameran då solen steg bakom hustaken i öst. En fin stund i pyjamas och med andra koppen kaffe.

Det är vilsamt här nere. Jag önskar jag kunde stanna längre och börjar fundera på hur jag ska kunna var här hela oktober nästa år. Köra ner med min hund kanske. Stanna på vägen i en liten tysk by. Jag behöver ett bokprojekt – snälla något förlag… är ni sugna på att jobba med mig? Ska nog börja knåpa på ett synopsis och maila till alla jag känner till. Bra ide!

Något om hur det är att köpa hus i Frankrike och om livet här? Är man intresserad av recept? Inredning? Vintage?

Ja, vad vill man läsa om tro? Ge mig era bästa bokuppslag och önskningar så affirmerar vi detta rakt ut i universum med en gång. Stor kram K

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Kommentarer till “Affirmation rakt ut i universum

  1. Jag hade ÄLSKAT en bok full av dina otroligt vackra bilder!
    De är Såå enormt inspirerande.
    Tack för det. 💛
    Men det är klart, text är också trevligt.
    Kör Kristin! 👌

  2. Köper mer än gärna om du kommer med en ny bok 📕 🥰 tycker du kan skriva lite om Varberg och tipsa om turistställen/roadtrip du gjort som varit bra som du vill dela med dig av. Din hälsosamma mat, älskar dessa tips.
    Och lite träning också!
    Och sist men inte minst Ert härliga Frankrike, köpa hus där intressanta ställen och marknader.
    Skriva lite om ditt varumärke K.Lagerqvist.

    Jag har din första bok LIVSKRAFT från trädgård & hav som är väldigt fin och inspirerande🙏

  3. Bok om å handle vintage i ulike land. Og om å sette sammen miljøer og stilleben, med tanke på farger og harmoni.😊

  4. Skulle gärna läsa om vad som inspirerar dig -vad som är drivet och vad du tror och tänker om framtiden (inom de flesta områden) gärna lite om Varberg, (varför inte ”din” sorts turistguide?) kanske kan Varbergs kommun vara med i det?

  5. Hej Kristin,
    jag drömde om att göra en sån bok i början när vi kom hit, men har aldrig samlat ihop mig- nu är tiden mogen! Med ditt bildspråk skulle det bli en jättefin bok, det är jag säker på!
    Jag kan hjälpa dig med köpa hus-avsnittet 😉
    Kram, Karin