Ingen sommar utan en ordentlig strandfest! Inte sant?
Häromdagen var jag nere på stranden med kameran i högsta hugg för att knäppa lite bilder på ett härligt gäng.
För årets svängigaste strandfest fixar nämligen mina vänner på John’s Place och Brittas Strandveranda i Apelviken!
De förlänger helt klart sommaren i Varberg. När man tror att alla jippon är över för säsongen ställer dessa tu till med en hejdundrande, färgsprakande kubafest mitt på stranden. Den 5 & 6 Augusti riggar de upp ett 50 meter långt tält på stranden mellan de båda restaurangerna.
De lovar explosiv festivalstämning. På scenen spelar 11-mannabandet La Liga Habanera. En stor orkester med rötterna i Kuba, Sverige & Latinamerika.
Roxy är där. Himla kul namn för övrigt. Om jag får en dotter kanske det blir en Roxy. Eller Meja.
Hela sommaren blommar nyponrosorna i Apelviken och fyller våra näsor med ljuvligheter.
Men om festen då – Det kommer bli svårt för besökarna att stå stilla! Smakrik mat och dryck av härliga, lokala producenter kommer att finnas på plats i tältet. Förutom fingerfoods från Johns Place & Brittas Strandveranda kommer chilikillarna bakom Tvååkersföretaget Senore Habanero med något explosivt för smaklökarna.
Om det blir för svettigt, finns ju såklart stora baren i tältet med sangria, cider, öl & vin, läskande alkholfritt!
Mitt på stranden i Apelviken! Så himla härligt tänker jag och undrar vilken svängig kjol ur garderoben jag ska plocka fram. Man dansar väl barfota såklart, eller…?
Kan man kanske införskaffa en liknande röd blus med volanger och köra magdans? Hehehe, det vore en syn…
Hur som. Det blig gungigt och festligt och jag tycker att detta var en strålande idé.
Nästan så man vill söka jobb på John’s Place alltså.
Deras personal verkar vara av det grymmaste slaget och varje gång jag besöker detta ställe skrattar jag så att jag får magknip.
Och kolla. Någon plockade fram en rökmaskin och bjöd upp till dans mitt under fotograferingen. Hoppas ingen trodde vi brände ner stället där på morgonen. Hoppas vi ses i vimlet med sand mellan tårna och varsin sangria i hand.