
Det är så vackert då det skymmer i trädgården. Då solen har gått ner och lamporna tänds. Jag blir alldeles mjuk i kroppen efter en lång stund i bastun och flera svalkande dopp. Smörjer in mig med nattkräm och dricker en kopp örtte i växthuset om kvällen innan huvudet når kudden.

Vi är tillbaka i vardagen men ändå inte. Min man och jag arbetar och försöker samtidigt kombinera härligt sommarhäng med vänner och fix i trädgården. Att leka ledighet samtidigt som man arbetar är en utmaning varje år men vi har frivilligt satt oss i denna båt. Man kan också se det som att vi får det bästa av två världar och det är ju faktiskt fantastiskt.

När jag vaknade denna morgon så satte jag mig med arbetsdatorn i knät och kaffet vid sidan. Sedan gick jag en tur i trädgården med kopp två och sedan tillbaks till lite admin. Senare ska jag gå till min lilla butik som bara ligger fem minuters promenad från mitt hem och därefter gå en lång promenad med min hund längs havet. Kanske en simtur bland tången? En perfekt start på en juliveckan.
Har bi semester nu eller arbetar ni?