Jag har alla symptom och det har pågått länge. De sista veckorna har jag knappt kunnat leva ett normalt liv på grund av vad som pågår i kroppen. Vaknar flera gånger per natt – ibland helt genomblöt och får vända täcket, går upp vid femsnåret, är omotiverat arg i kroppen stundtals samt har en ångest som är helt obegriplig att förstå sig på. Dessutom mår jag rätt kass av alkohol och raffinerat socker får mig att må ordentligt illa. Jag har fått konstiga migränattacker och har dragit mig undan. Jag fattar att jag är i hormonell obalans. Jag är 45 år så det är väl inte konstigt och jag har varit väldigt medveten om detta under lång tid nu. Men du vet – jag har googlat och kollat vad jag ska göra, börjat följa inspirerande profiler i ämnet, läst artiklar, tränat jättemycket samt fyllt kyl och skafferi med allt jag behöver för hormonell balans. Jag gör allt för att fixa det här på egen hand –  men det går inte.
Eller går det? Antar att det är individuellt och beroende på hur hårt drabbad man är.

Frågan är – vad har för motstånd till att bara gå till läkaren och be om hjälp?

Funderar. Så var det när jag fick utmattningsdepression också, jag drog på det in i det sista och när jag väl fick diagnosen och utskriven antidepressiva så hämtade jag inte ens ut dem. Började kallbada som en galning och tog långa promenader i skogen istället för att läka kroppen. Och det gick ju! Det blev ju bra till slut.
Likadant med min misstänkta adhd –  jag vill inte göra någon utredning för jag vill ändå inte ha medicin och det fattar ju både du och jag att jag har adhd. Måste jag verkligen ha det på papper?
Jag vill fixa det här med de verktyg jag har – träning, kost, medvetenhet och kunskap. Det går tänker jag.

Och samma med den här utmaningen – klimakteriet. Men går det alltså inte att ta sig igenom det här utan att tillsätta extra hormoner till kroppen? Och varför har jag ett motstånd?

Till slut ringde jag till kvinnohälsan och bokade en tid.
”Du bockar av alla symptom det går att ha så det är verkligen dags att få hjälp – skjut inte upp detta längre” sa den vänliga kvinnan i telefon.

Det är måndag och solen går upp över grannhusen. Jag funderar på om jag har ett motstånd till att åldras eller om jag bara tycker det är krångligt och tar tid att gå till läkaren. Kan de inte bara posta ett plåster till mig så det blir bra och jag få sova igen.

Vad är era erfarenheter?

 

Kommentarer till “Varför ringer jag bara inte?

  1. Hej
    Hur har det gått för dig?
    Jag är 46 och är sjukskriven med utmattning, med en läkare som inte lyssnar. Har nyligen på eget initiativ träffat en gynekolog som skrev ut östrogen spray till mig. Intressant att se om detta lindrar mina besvär.

  2. Hej
    Jag känner exakt samma symptom som du både vad gäller adhd, depression, Ångest och klimakteriebesvär. Har precis startat med Lenzetto och Utrogestan men har ej fått någon rek på hur många doser jag ska ta av Lenzetto, så chansar på 1 inuläget men behöver säkert 3, men vågar ej riktigt. Även sjukskriven på 75% för utmattning
    Ville ej heller ta antidepressiva efter kort tag. Känns 2 sprut bra för dig? Har du haft några besvär av 2 sprut?

  3. Jag är 48 år, sjukskriven för utmattning och min läkare vill inte ens prata klimakteriet trots att jag har precis alla symtom. Blev hemskickad med ångestdämpande och sömntabletter.

    Har nu sökt en privat gynekolog och fick igår en ny hormonspiral insatt och påbörjade också östrogen behandling med två spray Lenzetto per dag. Känner en enorm pigghet ca två timmar efter att ha sprayat mig. Ungefär som att jag druckit för mycket kaffe. Någon fler om upplevt detta?

  4. Fick äntligen tummen ur och fixade en telefontid med min läkare på vårdcentralen… har i flera år nu bett om hjälp för trötthet, utmattning, viktuppgång och adhd-misstankar. Men fick i stort sett ingen hjälp… är tydligen för gammal för adhd-utredning (”för du trots allt fungerar ok”). Och förklimakteriet kan jag inte testa så länge jag har hormonspiral. Så slutsatsen/lösningen blev ”fortsätt med dina sertralin”!) Så vet fortfarande inte vad som är ”fel” på mig… utmattning, adhd eller förklimakteriet? Eller alla tre?

  5. Väldigt skönt att läsa andra kvinnors tankar och erfarenheter om förklimateriet. Har känt mig så vilsen och inte förstått vad som händer med min 45-åriga kropp. Ska köpa Monika Björns bok. Det var mycket som stämde in på mig när jag läste några artiklar om henne. Bra tips!
    Allt började när min hund fick somna in.
    Otroligt sorglig och stressig tid i mitt liv
    som säkert satte allt i rullning. Det är fint
    att åldras men också lite läskigt när
    kroppen plötsligt känns annorlunda.

  6. Gå med i gruppen Stark genom klimakteriet och läs Monika Björn.
    Jag fick mitt liv tillbaka och tar idag bioidentiska hormoner, Estradot och Utrogest. Mår toppen nu!

  7. Åååå, shit, igenkänning på allt!
    Och jag har också precis tagit samtalet till en privat gynmottagning i Vbg, efter lång, lång tvekan…. Ska dit nästa vecka! Nu tycker jag det ska bli lite spännande, fast med en viss skräckblandning!
    Lycka till själv ❤️😇
    Våra kvinnliga kroppar är fantastiska, men komplexa!

  8. Glöm inte att Adhd gärna gör pms och klimakteriebesvär OERHÖRT mycket svårare för så många. Och nej då hjälper inte alltid kost, träning och allmän livsstil. (Har kämpat på samma sätt i snart 15 år) Till slut har jag accepterat att min dopaminbrist är för stor för att kunna lösa själv, skall påbörja en utredning och ser faktiskt för första gången riktigt FRAM emot att prova adhdmedicin om jag får min diagnos.

    1. Är det så alltså? Ja, det kan man väl kanske förstå iofs. Alla känslor blir så mycket starkare när man har adhd, både glädje och förtvivlan.
      Lycka till med utredningen

    2. Jag åt ADHD medicin för några år sedan, men upplevde att det kidnappade min hjärna. Kändes som att jag blev falskt pigg och energisk, som något slags uppåttjack. Jag började istället slarva med att ta hand om mig själv, för jag visste ju att jag ändå skulle bli pigg och hög av medicinen. Så jag slutade på eget bevåg, och började fokusera ännu mer på att ta hand om mitt välmående på andra sätt. Men jag vet att det har hjälp väldigt många, så det är nog olika.

  9. Kortisol och adrenalinpåslag pga koffein blir ofta ohållbart i denna ålder (själv 48) då hormonerna prioriterar överlevnad framför reproduktion. Kämpar med att sluta med kaffe, känns helt omöjligt, men försöker dricka 2 koppar 1,5 timme efter att jag vaknat och hunnit äta frukost samt se dagsljus.
    Samt inget kaffe efter kl 12 och rödljusblockerande glasögon på kvällen.

  10. Vill bara tipsa om vad som hjälpt mig. Jag har ett motstånd till hormoner. Vågar inte av olika anledningar. Jag har blivit otroligt hjälpt av en produkt som säljs på Greatlife.se. Den heter Adrenal Response och innehåller Ashwaganda. Ashwagandha är en ört som används inom traditionell ayurvedisk medicin. Den har hjälpt mig att bli av med alla problem som jag fick kopplat till klimakteriet. Som t ex vallningar, oro, ökat stresspåslag och sömnsvårigheter. Om du vill – gå in och läs alla fina recensioner av den produkten på greatlife.se

    Hoppas du snart mår bättre oavsett hjälpmedel!

  11. Känner igen mig i det du beskriver. Nyss fyllda 47 och jag har flera symtom som jag tror är kopplade till förklimakteriet. Mitt humör åker berg och dalbana. Min PMS är så mycket värre än när jag var yngre. Jag har fått klåda på flera konstiga ställen på kroppen, öronen, hälarna, handflatorna. Jag har fått peroral dermatit runt käken, samt andra konstiga röda fläckar i ansiktet och små finnar. På kvällarna kan jag ha hjärtklappning. Har inga svårigheter att somna på kvällarna då jag är dödstrött. Kan lägga mig kl 21 på en fredag, kul! Men vaknar flera gånger om framåt småtimmarna och känner mig aldrig utvilad. Vaknar kl 05-06 även på helgerna, och då går jag upp. Klarar knappt alkohol. Blir påverkad av ett glas vin, ännu tröttare och sover sämre. Mitt största problem är att jag har noll sexlust. Känns som om jag inte bryr mig ett dugg om jag aldrig någonsin har sex igen, vilket känns tråkigt både för mig och min man.

    Jag har även ADD så jag har också väldigt svårt att ta tag i saker och ting, men har äntligen fått arslet ur vagnen. Gjorde min första mammografi för 2 v sedan. Och imorgon har jag bokat en tid på VC då jag vill kolla blodprover. Sen ska jag boka tid hos gyn också tänkte jag.

    1. Jag hade liknade besvär i samma ålder som du, bl.a. torra slemhinnor och minskad sexlust, dålig sömn och senare även vallningar med sjöblöta lakan och kramper i vaderna. Goda matvanor och regelbunden träning hjälpte föga. Jag råkade läsa en artikel av dr Carolina Kockum i DN 27/12 2009, (finns även en från13/5 2009), läs dem. Östrogenplåster i kombination med progestron (Duphaston licenspreparat) ger livet tillbaka snabbt. Lycka till!

      1. Tack för tips, ska genast läsa artikeln.
        Jag tar hand om mig på alla sätt jag kan tycker jag. Styrketränar regelbundet, äter bra, går och lägger mig i tid, dragit ned på kaffe till endast morgonen, mediterar, dricker minimalt med alkohol, ute och går i naturen, prioriterar sömnen, äter diverse vitaminer och mineraler som magnesium, d-vit, b6, b12, ashwaganda, msm, men som du säger, till slut så hjälper det föga.

      1. Uppdatering från läkarbesöket på vårdcentralen. Tydligen anser de att det endast är vallningar som är symtom för klimakteriet. Inget av det ovan jag nämnde, samt att min menscykel har minskat från tidigare 30 dagar till 25 dagar med rikligare blödningar. Men fick tjata till mig att få lämna blodprover, inklusive hormonprover. Så vi får se vad dessa visar. Fick utskrivet Melatonin till natten, och erbjudan om att få prata med psykolog…Det blir nog till att boka ett besök hos gyn istället.

  12. Hej fina du,

    Jag har skrivit om detta här inne tidigare men skriver igen för jag önskar inte någon kvinna att behöva gå runt och må dåligt och lägga så mycket tid på att hitta rätt som jag har behövt göra.

    Jag kan VARMT rekommendera att kolla upp alla hormoner hos en holistisk naturligt hormonterapeut och inte bra östrogen som är det läkaren ofta kollar på och sedan utskriver typ östrogenplåster till att stabilisera(många kvinnor blir faktiskt dåligare av detta och känner bara mer hopplöshet). Detta funkar säkert för många men jag hade SUPER lågt progesteron som är det som gör att man vaknar tidigt och inte kan komma till ro och sova bra mm. Detta var ingen min läkare ville kolla upp för mig. Jag gick som sagt till en fantastisk naturlig hormonterapeut här i DK och efter att ha tagit ett salivprov som skickades till labb i Tyskland och via detta så fick jag svart på vitt att jag hade hormonkaos som jag tror bla kommit efter att jag varit mycket stressad pga utbrändhet och trauma.
    Många kvinnor här i dk går till läkaren som dessvärre int vet nog om kvinnohälsa och därför inte kollar på hela hormonbilden.

    Om jag var dig skulle jag boka tid direkt hos typ HerCare som jeg tror är några av de bästa i Sverige.
    Idag smörjer jag mig med progesterongel varje kväll och estriol creme på morgonen och så tar jag massa kosttillskott och allt är sammansatt utifrån min unika behov, vi har alla olika behov vilket är super viktigt att komma ihåg. Det visade sig också att min skjöl dkörtel var i obalans(låg ämnesomsättning så jag tar också naturliga hormoner för detta.

    Min sömn är såå mycket bättre nu och det är viktigt att veta att det inte finns biverkningar av naturliga hormoner så det är ingenting att vara rädd för. Det har kostat en del men jag känner att mitt mående är det viktigaste i mitt liv, funkar inte jag kan jag inte var den mamman, frun och kvinnan jag vill vara.

    Viktigt är att prioritera återhämtning och kanske i en period satsa på lugnare typer at träning och hoppa cardio men gärna satsa på styrketräning som är super för kvinnor i klimakteriet.

    Här är en dansk kvinna som skriver jätte mycket om detta då hon själv blev såå dålig men nu kommit i balance med naturlig hormonterapi, återhämtning, antiinfl. kost och micro styrketräning varje dag(lite men ofta är bra för en stressad kropp).

    https://www.instagram.com/fuhrmannshedetur/

    Hon har dessutom ADHD som hon delar om ibland.
    Jag hittade min fantastisk hormonterapeut Jane via Annamette’s insta:-)
    https://www.instagram.com/hormonekspert.janeborlev/

    Alla skall hitta din väg och detta är min, kan detta hjälpa och inspirera någon så är det bara underbart!

    Det vara allt från mig, har man frågor så maila mig mer än gärna på cf@carolineflindt.com

    Allt det bästa till dig,
    Kram Caroline
    @carolineflindtcom

  13. Dina svårigheter att ”komma till skott” låter som ganska typiskt för den ev. ADHD som bor i din kropp. Grattis till att ha bokat tid! Hoppas du får den hjälp du behöver. Jag blir mest förvirrad av all information som finns angående klimakteriet. Särskilt klurigt är det att jag både pga mammas och fars genetiska gåvor sedan tidig ålder blivit uppmanad att akta mig för hormontillskott, men tydligen påverkar inte hormonplåster på samma sätt som tabletter. Efter de sjöblöta nätter, den dåliga sömnen och noll självförtroende har det trots allt, utan hormontillskott, ordnat upp sig och jag mår som 53-åring faktiskt fantastiskt bra. Vet också många som efter hjälp ”fått livet tillbaka”. Precis som så mycket annat mänskligt är klimakteriet något som de flesta ska gå igenom, men som manifesterar sig på helt olika sätt beroende på vem man är. Varmt lycka till!

    1. Tack för ditt avtryck Monnah, så fint att höra att du tog dig igenom och nu mår bra. Du har rätt i det där med att skjuta upp – jag är verkligen mästare på det när det kommer till en hel del. Typ byta hjulen på bilen, boka läkare, betala räkningar och städa ur källaren…
      Andra saker går på ett hjsan och hur fort och lätt som helst…

  14. Prøv, og se om det er noe for deg! Jeg hadde omkring 30 symptomer, der sterk angst (nytt for meg), dårlig minne og brain fog var det verste. Og at jeg sov dårlig. Men det som virkelig fikk meg til å løpe til legen, var da jeg ikke fant de riktige ordene lenger. Jeg sa feil substantiv mange ganger per dag, og fordi jeg også glemte ting, trodde jeg at det var tidlig alzheimer. Gjett om panikkangsten og dødsangsten kom! Etter tre dager med Lenzetto-sprayen forsvant alle symptomer. Jeg ante ikke at lavt østrogen påvirker alle kroppens celler og kan gi kognitive symptomer (å si feil ord, glemme etc) – skriver dette for å varsle andre, så ingen blir så redd som jeg var <3

  15. Klimakteriet är ett helvete. Att man blir mer trygg i sig själv med åren är en myt. Självhatet vet inga gränser ju äldre man blir. Usch!

  16. TACK för du skriver om detta, är lika gammal och har sån hjärndimma och sover kasst, men trodde att det var ett bakslag i min utmattning, trots ingen stress. Kanske det kan vara förklimakterie?!? (Menar inte att du ska svara, såklart)

    Varför vet jag inte detta, och allt som hör till?? Jäkla mansvärld…

    1. Låter så himla mycket som förklimakteriet och besvär jag hade förut. Gå och kolla! Vi ska inte behöva må så dåligt i onödan. <3

      1. Tips är att lyssna på klimakteriepodden (fantastisk!!), sök uppett avsnitt om förklimakteriet. Ja visst blir man förbannad för den stora okunskapen. Du kommer bli som ny igen om du får den rätta hjälpen!

  17. Jag tänker typ alltid, när det gäller sjukdom, att det är inte så illa – det finns dom som har det så mycket värre. Och så söker jag inte hjälpen.
    Men nu när jag känner att något mörkt har flyttat in i mitt huvud ihop med en hemsk huvudvärk, allmän värk i precis hela kroppen och dessutom ett hemskt humör så borde jag söka hjälp. Men hos den gynekolog jag har får man bara hjälp om man har vallningar, och det har jag inte. Däremot kommer jag snart att frysa ihjäl på nätterna. Men som sagt, det finns andra som har det värre.

    1. Att frysa hänger också ihop med klimakteriet, andra sidan av myntet, så att säga. Kroppens termostat är trasig och det beror på klimakteriet. Hoppas att du får den hjälp du har rätt till.

  18. Säger som Ingela, våga tacka ja till hormoner 🙌 Jag lever ett sunt liv med både mat och rörelse. Jag har tampats med skarp oro, över noll och ingenting allt vissa dagar kunde bli till en oro. Sömnen var också lidande. Till en början ville jag tro att det var fullt normalt att känna sig så här, tänke egentligen aldrig klimakteriebesvär, konstigt nog. Jag är lyckligt lottad med inga större bekymmer i mitt liv. Men till sist stod jag inte ut med detta lidande. Tog kontakt med min gynekolog. Vi bestämde att prova ett spray Lanzetto, har haft i 4 månader nu, och mår verkligen så mycket bättre inåt. Så värt för mig. Visst kan jag känna av viss oro, men det har minskat avsevärt. Jag mediterar 1-2 ggr/ per dag sedan 1 år tillbaka, och den oro som finns pyser ut genom detta. Jag önskar dig lycka till kära Kristin, och tackar för allt du ger i din blogg.

  19. För mig har östrogenplåster varit en fantastisk livräddare. Vill aldrig vara utan och forskningen visar idag att det är fler fördelar med hormonbehandling än nackdelar. Skyddar hjärtat, hjärnan och skelettet (mot osteoporos). Jag är själaglad att jag började med dessa. Sover bra igen och kan tänka, orkar inte ett enda år till med hjärndimma. Rekommenderar att testa!

    1. Jag är intresserad av att läsa om den forskning du hänvisar till. Kan du ge mig källan?
      Tack 🙂

      1. Följ stark genom klimakteriet på Instagram, hon hänvisar till flera relevanta forskningsartiklar och böcker – påläst och bra. Brukar inte tipsa om just Instagram för forskning men Monica är påläst. Här finns också bra sammanfattande artikel med en del referenser: https://www.vardfokus.se/nyheter/forskare-sa-kan-klimakteriebesvaren-lindras/. Självklar har östrogen sina risker, men bilden är betydligt mer komplex än vad som ibland utmålas (vilket också kommenteras i artikeln).

    2. Men det är väl inte så enkelt som att ta plåster/spray? Måste man inte äta gestagen också…som framkallar blödningar?

  20. Våga säg ja till hormoner! Jag mådde som du i omgångar under flera år mellan 39-43 innan jag tillslut bad om hjälp (var ju alldeles för ung för klimakteriet tänkte jag men förklimakteriet pågår för många under upp till tio år). Efter tre månader med progesteron och östrogen i kombination fick jag mig själv och mitt liv tillbaka. Ångrar att jag inte tog det där samtalet tidigare. Det kunde ha gett mig mycket bättre livskvalitet flera av de där viktiga åren som lite försvann i hjärndimma, sömnlöshet varje natt i vargtimmarna, nedstämdhet och humördippar och alla konstiga fysiska besvär som vallningar, klåda och ändrad kroppsdoft (inte illa bara helt ny).

    Och – viktigast av allt! När du får så mycket besvär att du behöver hormonersättning så tidigt (medelåldern för klimakteriet, dvs färdig när du varit utan mens helt i ett år är 53-55 år så s k y d d a r hormonerna du tar ditt kvinnohjärta från framtida hjärtbesvär. Jag har fått rådet att fortsätta med hormoner till ca 55. Först när du är över den åldern kan östrogen ge ökad risk för bröstcancer, för då behöver inte kroppen det på samma sätt (enligt min gynekolog, jag är själv ingen expert).

    Nu sover jag som ett litet barn 7-9 timmar djupsömn varje natt sen ett par år tillbaka när jag började med hormonerna. Hjärnan är skarp, humöret jämnt och dipparna med hopplöshet kommer numera väldigt sällan (och har då mer med stress och påfrestningar på jobbet eller i privatlivet att göra). Underbart att få må så bra igen, det unnar jag alla medsystrar! ❤️

  21. Kan det vara så att man vaknar i ottan pga klimakteriet? Kan det alltså vara så att det kan komma något positivt och användbart ur det här ’roliga ’ man har framför sig? Eller så förstärks ens redan befintliga drag och min morgontrötthet kommer bli episk… oavsett håller jag tummarna för dig och ser fram emot ev tips. Tror också på att ersätta det kroppen inte längre har med kroppsnära hormon men förstår och delar ändå din tveksamhet.

  22. Se om kanskje the bean protocol kan være noe? Det hjalp for meg. Jeg er femti og hadde for noen år siden svettetokter og følte meg ikke bra. Etter noen uker på denne protokollen stabiliserte det seg og jeg har ikke hatt disse problemene igjen, føler meg bra selv om jeg nettopp har gått gjennom menopause. Dietten har fokus på vannløselige fiber som man finner ved å ha litt linser og bønner som en del av mange av måltinene. Det er en lengre biologisk forklaring på hvordan det fungerer, kikk litt på nett for å få det forklart hvis det høres interessant ut. Veldig kult at man kan spise seg til balanserte hormoner! Sjekk feks ernæringscoach https://www.instagram.com/uniquehammond/ og se om det er noe for deg 🙂

  23. Även om mat, träning, rörelse, mindset och relationer kan göra underverk för vår hälsa och vårt mående är det inte alltid det räcker. Det är då sjukvården finns. Så bra du ringde! Hoppas det hjälper dig!

  24. Ibland är det så svårt att ta hand om sig själv. Och de olika sakerna kanske också sätter vissa käppar ihjulen?
    Så bra att du ringde, oavsett vad det landar i kan man alltid avbryta eller testa något annat. Förhoppningsvis blir det toppen, lycka till🌸

  25. Angående att ”tillsätta extra hormoner” – du ersätter bara något som sjunkit i kroppen alltför snabbt. Bioidentiskt progesteron och östrogen har givit mig livet och glädjen och balansen tillbaka – i en grisblink! Man kan må helt och hållet bra alltså. Jag gör även allt möjligt annat för hälsan liksom du, men hormonerna gör den avgörande skillnaden. Just do it!

Kommentarer stängda