Hej fredag. Jag har en ledig helg och ska göra det vilsammaste möjliga av den. Just nu lagar min man middag och barnen är på läger och med sina vänner. Det är en ny era i livet då man har väldigt mycket ofrivillig barnfri tid hemma… Ringer och frågar (försöker att inte vädja…) om ungdomarna vill äta hemma med oss. Ibland tackar de ja och då  kan det dyka upp fem hungriga artonåringar. Idag var det nej så vi gör biffar med rårörda lingon till endast två. Hunden slickar i sig resterna.
Mysigt det också såklart. Spellistan är country och jag har ett franskt vitt i glaset som vi tagit med oss från byn.

Jag tycker om den här nytändningen på bloggen och jag tänker att många av er uppskattar den också. Jag har jättemånga uppslag i skallen så jag tror det kommer hålla i sig. Också kul att poddavsnittet blev så uppskattat idag.
I dagens avsnitt träffar vi My Feldt som byggt upp Skolberget i Oskarström. Det blir ett ärligt samtal kring relationer, andras åsikter, inkludering, drömmar, pengar, uppväxt, energi, ledarskap och mycket mer. Det strösslas av klokheter, empati, tips och sårbarhet.

Och planera för guds skull in ett besök hos My på hennes Skolberg – otroliga miljöer i en vacker gammal skola. Passar på att säga Stort Grattis till Arkitekturspriset som de tilldelas denna helg – HURRA! Vilken destination My skapat!

Du kan lyssna här. 

Jag skulle vilja tacka er alla för fint engagemang här inne, alla tips och all kärlek. Uppskattar det verkligen.

(Reklam blir det nu )
Så därför tänkte jag erbjuda er som läser här inne på bloggen en rabattkod på mitt eget K. LAGERQVIST under helgen. Om du anger koden KRICKELIN i kassan så drar vi av 15% på köpet i kassan och det gäller hela vägen till söndag. Går du och handlar i butiken i Varberg imorgon så räcker det att du säger att du är bloggläsare så får du samma erbjudande på kläder och teblandningar.
Stort tack – jag uppskattar dialogen med er och jag tycker ni är så fina. Här finner ni butiken – hoppas ni finner något riktigt fint. Jag själv har på mig blusen Mildred med kjolen Dorthe och ett par jeans som är från ACNE. Bältet och handledsvärmarna är också våra och vi har fått in den gröna kepsen igen.

Ha nu en fin helg.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Kommentarer till “Tack till er – jag uppskattar er verkligen

  1. Lyssnade precis på er fina pod ✨ Blir dock lite förvånad över den förutfattade meningen att ”vanliga löntagare” inte förstår skillnaden mellan privatekonomi och företgasekonomi när ni pratade om My’s köp av en sommarstuga. Jag tolkade kommentarerna på hennes Instagram som omtanke om hennes energi, när hon varje dag själv skrev om hur kämpigt och mycket det var att göra på skolberget. Jag kommer ihåg att jag själv tänkte hur ska hon orka att rodda en ny stuga, ett stort bygge på skolberget och en separation med flera barn samtidigt? Man blir ju berörd när en annan människa lägger upp filmer när dom gråter liksom… Jag tänkte ingenting om att hon gjorde fel eller något konstigt med pengarna, och så uppfattade jag de andra kommentarerna också, att det inte var en fråga om ekonomi överhuvudtaget. Kommentarerna feltolkades dock och fick ett väldigt argt svar tillbaka, som en idiotförklaring av följarna. Ville bara nyansera, tack för en i övrigt kanonbra podd✨🤗

    1. Det är dumt att generalisera och dra alla över en kam. Självklart menar vi inte alla som ej är egenföretagare, det är dumt att påstå något sådant, beklagar – men vår allmänna uppfattning är att många har dålig kunskap kring företagsekonomi.

      Nu har jag själv inte läst alla kommentarer hon fått som är tillgängliga att läsa för alla offentligt men jag vet att hon får en hel del i dm privat och det kan vara dem hon syftade på, det vet ju varken du eller jag vilka åsikter som skrevs direkt till henne gällande ekonomi.
      Men oavsett om ”omtanken” och ifrågasättandet av hennes val handlar om energi eller pengar så litar jag på att hon är vuxen och tar de beslut som är bäst för henne själv och hennes barn. Om en ny stuga tar energi eller ger energi kan inte främlingar på nätet avgöra och dessa ifrågasättande åsikter bör man hålla för sig själv tycker jag.
      Man vet så lite om andra människor – man ser bara en skärva online. Bara för att My kan vara trött och gråta ena stunden behöver inte betyda att hon inte kan flytta berg dagen efter. Människor har olika energi och känsloliv helt enkelt och bör få leva sina liv som de vill. Det ill säga i både mörker och ljus utan att få oombedda åsikter om hur man bör leva sitt liv.
      Förstår att man blir engagerad när man känner att man får komma så nära en person men det är ändå inte ok att lägga sig i och tycka till om någon annans drömmar och beslut. 🙂

      1. Jag förstår vad du menar och håller med om i princip allt, men ändå, vad förväntar sig en influenser om man delar med sig dagligen av att man har det jobbigt till tusentals människor? Tänker att man inte kan bli arg om folk försöker komma med ombedda råd då… Min poäng var att man påverkar folk med sina känslor. Känns som hela influencer yrket går ut på att spela på folks känslor, ibland tjänar man på det och ibland kostar det. Man behöver ju inte ha öppna kommentarsfält om man bara vill ha envägskommunikation eller ”rätt” typ av frågor, varför skälla på folk när man kan styra det själv?
        Men absolut många kommentarer är säkert via DM (kanske där dom värsta finns…) och ses inte av gemene man. Men blev ändå illa berörd av några av svaren som fanns öppet för alla att se och som snabbt fick en svans av ivriga påhejare. Intressant ämne att diskutera även om man inte tycker lika i frågan.

        1. Verkligen superintressant ämne – jag får ibland höra det samma. Att jag snäser av och är otrevlig när kommentarer landar illa hos mig.

          Men jag tänker – Lika väl som jag som influencer får räkna med att få mycket åsikter och människor som engagerar sig i mina val på det sättet jag kanske själv inte önskar, lika väl tänker jag att de som följer får vara beredda på reaktionen. Är inte det rimligt?
          Det är inte farligt att inte vara överens – att tycka olika. Jag vill verkligen inte bara ha ja-sägare här inne som applåderar allt jag gör utan jag är verkligen intresserad av vettiga dialoger och konstruktiv feedback.
          Men ibland landar kommentaren fel hos skribenten och influencers måste få ge svar på tal om de känner att det är befogat – eller hur?

          1. Ja tycker inte det verkar varar en tvåvägskommunikation när man säger att man inte vill ha oombedda råd, att folk inte fattar osv.
            I vanliga livet får man ju också andras åsikter och oombedda råd från höger o vänster: från grannar, vänner, kollegor, familj, släkt, sambo osv… Om man då delar med sig av sitt liv till tusentals människor måste man väll ändå ha med i beräkningen att det väcker känslor hos alla dom människorna och att det innebär både för- och nackdelar. Det är ju en affärsmodell liksom, då kan man väll inte skälla på den hand som föder en? Som influenser tjänar du iaf pengar på folks engagemang, men som privatperson finns det ju ingen uppsida av att 200 pers plötsligt tycker du är dum i huvudet för att du har uttryckt ”fel” sak i ett kommentarsfält så tycker inte jämförelsen är helt fair.

          2. Jag håller med – man får räkna med åsikter när man delar sitt liv med tusentals varje dag. Det är verkligen en del av paketet.

            Men – jag anser verkligen att man har rätt att säga ifrån och stå upp för sig själv när man känner sig orättvist behandlad. Det hade jag gjort om det var en granne, en kollega eller släkt också – så varför ska det vara skillnad i dessa forum?
            Om jag känner mig missförstådd, orättvist dömd eller upplever att jag blir ifrågasatt på ett icke respektfullt sätt så anser jag att jag har rätt att stå upp för mig även om jag är influencer och tjänar pengar på att dela innehåll online.
            Influencers får räkna med starka reaktioner i kommentarsfält. Yes, absolut! Där är vi överens.
            De som lämnar kommentarer som kan väcka starka känslor och reaktioner får också räkna med det tycker jag. Är vi inte överens här?

    2. Jag känner en del som Helena i detta. Det av omtanke uttryckt från en läsare som bara vill väl när My ( i detta fall) skrivit något djupt berörande, ska inte behöva leda till att någon blir ledsen eller känner sig uthängd utan jag tycker man borde visa mer ödmjukhet för att det finns de som faktiskt bryr sig om. Ömsesidig respekt. En bristvara i denna värld för övrigt, omtanken. En annan sak är det om det är något otrevligt mot My och att hon då säger ifrån. Eller att det tydligt uttryckts att hon inte vill ha råd, men att det ändå ges, det är ju inte respektfullt. Men det är väldigt lätt att missa vad som sagts i t ex snabba stories om vad som får sägas och inte.. och en person som av medkänsla ser hur hon är ledsen kanske snabbt skriver något i välmening som den tror ska landa väl, men som istället blåses upp till att det skulle varit dumt och okänsligt. Jag förstår att det finns både de som sårats av My och även åt andra hållet. Att bry sig om är aldrig dumt tycker nog de flesta iaf.

        1. Du satte ordet på vad jag ville uttrycka, fast jag inte riktigt fick fram vad menade på ett bra sätt 🙏

    1. Omformulera gärna din fråga så slipper vi följare/intresserade, att svara åt den som kan beskriva det enkelt och korrekt. Tummen upp 😉