Har ni varit på Håkesgård i Stamnared någon gång? Kanske har ni bokat den lilla stugan uppe i skogen och bott över till och med? Badat jacuzzi under granarna och ätit middag i det vackra växthuset i fotogenlampans flämtande ljus…

Det är inte första gången jag frågar Marie om jag får fota i hennes vackra miljö så ni har säkert sett blomsterodlingen och den vackra platsen passera här på bloggen genom åren. Nu skulle vi fota aw25 och vi var ett litet team på tre som jobbade på under en hel dag fram till solen gick ner. När jag hoppade in i bilen efter nio så var det bara tio grader och nästan mörkt.
Men dessa augustidagar är ju helt magiska!

Jag hade delat upp fotograferingen i tre delar. En som jag kallade The Garden och det är tänkt att dessa foton ska tillhöra första släppet på kollektionen. Andra heter The Field och det tredje The Forest.

Theoni var otroligt hjälpsam med både mellanmål, styling och allt möjligt. Vi hade lånat ett gäng cowboyboots och fick tejpa sulorna på dem om vi skulle ta på och använda dem. Här ”simmar” hon ur bild…hahahah….

Riktigt häftiga tycker jag.

Jag hade åkt runt och samlat på mig rekvisita om morgonen – tomater, kronärtskocjor, lådor och korgar. Även en filthatt som jag beställt till fotograferingen. Jsa, det ligger en hel del planering bakom.

Vi brukar jobba i ”notes” i telefonen. Där delar vi en punktlista där vi skrivit ner alla plagg som ska fotas och när – sedan är det bara att bocka av allt eftersom.

Plagen är tänkte att de ska gå att kombineras så det är inga problem att få ihop en helhet och en röd tråd även fast det är tre släpp.

Jag har jobbat länge på att ta fram läderprodukter  och nu ligger faltiskt dessa i roduktion. Det är verkligen ett ”nyp mig i armen” stund att se att de blev så bra med monogrammet och allt. Halländskt fårskinn och superfin kvalité i hantverket och materialet.

Jag gjorde en mobilväska också. Dessa väntas lanseras lite semare i år så de kommer inte vara med på de närmsta släppen.

Jag förökjer alltid ta lite miljöbilder utan modell också för att kunan blanda upp.

Detta mösnter är så vackert. känns lyxigt att det ligger på en mörkgrön botten.

hur går det för era dahlior? Jag har några café au Lait i min trädgård men resten är bara skräp… Här i maries odling var det otroligt. Läs hela blogginlägget så ser du bilderna i slutet som jag knäppte innan jag hoppade in i bilen.

Den här klänningen heter Elsa och jag gjorde två i vikso och en i linne. Undrar vilken som blir mest uppskattad? Den här i lin och denimblå är helt klart en klassiker att använda många år framöver.

Men den här då? Så kvinnlig, vacker och med ett otroligt fall. Fickor såklart!

Ja sa ju det! En otrolig dahliaodling. Tyvärr verkar det som att hon inte har självplock i år men jag tror Marie pratade om att hon tar emot grupper. Hör av er och fråga i så fall.

 

Ok det var allt från denna lilla ”behind the scenes”.

Reklam – idag är det släpp hos K LAGERQVIST kl 15.00. Då lanserar vi den första delen i vår serie aw25 – THE GARDEN.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Kommentarer till “Behind the scenes på Håkesgård

  1. så fin! särskild de läderväskorna 🙂 varifrån är de cowboy boots? passar utmärkt till kläderna tycker jag! Tack!

  2. Så jättefint alltihop 🥰 Undrar när det är dags för The Field och The Forrest för att kunna ha lite framförhållning 🌷🙋‍♀️

  3. Otroliga bilder! Alltså vilken talang du har som skapar dessa! Färgerna, ljuset, känslan… magiskt. Skulle lika gärna kunna vara tavlor istället för produktbilder. Imponerande.