Får jag bjuda på lite härlig eskapism denna söndag?
Charlie McCormick är trädgårdsmästaren och blomdesigner och jag följer med glädje och pirr i magen hans fantastiska blommiga instagramkonto @mccormickcharlie
Charlie kommer från New Zealand men är nu bosatt i Dorset, England. Här har han skapat den mest fantastiska trädgården med klassiska engelsk blomster – rosor, dahlia, luktärt, krasse och mycket mer.
Hans dahlior är fantastiska och jag har kikat väldigt mycket på hans trädgård nu inför trädgårdsäsongen 2021.
Kanske ska någon röd få flytta in trots allt… Så fint ju!
Det är otroligt vackert att låta rabatten löpa längs husfasaden på detta sätt.
Krassegångar – nästan vackrare än i Monets trädgård.
En färgglad rabatt med dahlior är kanske inte så tokigt ändå? Jag blir så glad och varm i magen av att se det här!
Dessa dahliaknölar har jag beställt för trädgården 2021:
-Mambo
-Take Off
-Créme De Cognac
-Evanah
-Wine Eyed Jill
-Who Me?
-Hollyhill Orange Ice
-Black Pierre
-Lindas Baby
-Sweet Suzanne
-Big Brother
-Fairway Spur
-Hamari Gold
-Yelno Harmony
Men jag måste ju lägga till någon röd ser jag ju nu.
Och så ska jag vara bra på att staga upp i tid som Charlie här har varit. Så mycket inspiration!
Är ni nyfikna på hur det ser ut inne i huset?
Charlie och hans man Ben bor i detta anrika hus från 1820 – så vackert.
Väldigt ”Jane Austen” i stilen har jag läst i denna artikel från våren 2019 hos House & Garden. Mycket inredningsinspo så kika in och läs mer om paret och deras hem.
Tipstack till den grymmaste stilgurun jag känner – Johanna Bradford.
Alla bilder är från @mccormickcharlie
Hej! Älskar hans trädgård, så vackert och så mycket inspiration 🙂
Vill bara tipsa om Dahlian Arabian Night om du inte har den redan. Otroligt vacker dahlia i röd nyans. Mina varierar från mörkt sammetsröd till blodrött. Väldigt fin.
Jag planterade dahlior för första gången förra våren. (2 stycken) Jag ska utöka till massor av dahlior till nästa vår. Jag har grävt upp lökarna och vinterförvarar de i vårt förråd. Men hur får man de att växa upp sådär långa? Min ena dahlia blev jättestor, med massa blommor. Men jag tror att den skuggade den andra dahlian, som inte blev lika stor. Gräver han upp alla 100tals lökar varje höst? Jag känner mig överväldigad med hur mycket arbete det måste vara? Kan du inte göra ett inlägg med hur du gör och tar hand om dina dahlior?
Hej,
Det kan jag absolut göra 🙂
Jag började också med ett fåtal knölar och har sedan utökat. Tänker att det är så Charlie jobbar också – man börjar inte med en jättestor trädgård och ett gigantiskt sortiment utan man utökar lite succesivt ju mer intresset växer och då hittar man också bra rutiner för att ta hand om trädgården.
Jag gräver upp alla knölar på hösten för de klarar inte kylan så bra – jag vet inte hur det är i Dorset där han bor dock.
Återkommer med ett stort inlägg om dahlior 🙂
Så fint o en skön sommarlängtan – fråga var beställer du dina Dahlior ifrån ? Ifall man får ställa frågan 😉.
Hej, ja, absolut. Jag har lagt en vårbeställning hos dessa under hösten 2020.
https://www.magnolianossebro.se/